Yumurta Dondurma

Dondurulmuş Embriyolar ile şans nedir?

Günümüzde embriyoların başarılı bir şekilde 5. ve hatta 6. Güne kadar ileri kültür ortamlarında blastokist aşamasına kadar büyütülmesi mümkündür. 

Konuyla alakalı diğer videolar için

Yumurta Dondurma

Yumurta (Oosit) dondurma işlemi, kadının yumurtalıklarından toplanan olgun yumurtaların ileriki yıllarda çocuk sahibi olunabilmesi için çok özel dondurma yöntemleriyle dondurulup saklanmasıdır.

Öncelikle yumurtalar, hormonal ilaçlarla uyarılmış yumurtalıklardan vajinal ulrasonografi eşliğinde iğne yardımıyla toplanmaktadır. Yaklaşık 10 gün süren ilaç tedavisi sonrası yumurta toplama işlemi yapılır (OPU). Toplanan yumurtalara dölleme (mikroenjeksiyon-ICSI/IMSI) ve rahime transfer işlemi yapılmaz. Toplanan yumurtalar vitrifikasyon yöntemiyle dondurulur ve -190 derecede sıvı azot tanklarında saklanmak üzere depolanır.

Yumurtalar vitrifikasyon denilen pratik olmasına rağmen ciddi tecrübe ve dikkat isteyen dondurma yöntemiyle başarılı şekilde dondurulmaktadır. Vitrifikasyon işlemi, çok hızlı dondurma prensibine dayanmaktadır ve dondurma sırasında yumurtalara ciddi zararlar verebilen buz kristallerinin oluşmasını engellemektir.

Vitrifikasyon ile dondurulan yumurtalar çözüldüğünde yumurta başına yüzde 90-100 canlılık oranları elde edilmektedir. Çözülen her bir yumurta başına canlılık oranlarındaki yüzde 5-10 düşme ihtimali yumurta dondurma işleminin en önemli risklerinden biridir. 

Yapılan son bilimsel çalışmalarda vitrfikasyon işlemiyle dondurulan yumurtalardan çözme sonrası elde edilen embriyoların rahime nakliyle, taze denemede elde edilen gebelik oranlarına yakın gebelik oranlarının elde edildiği gösterilmiştir.

Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Uygulanır?

 • Kanser tedavisinden önce kadınlara uygulanır. Bu özellikle kanser tedavileri sırasında uygulanan kemoterapi ve radyoterapi gibi uygulamaların yumurtalıkları tahrip etmesi gibi nedenlerle tercih edilmektedir. Yumurtalar kadınlara bu tür tedaviler uygulanmadan önce alınır ve dondurulur. Bu uygulama tedaviden sonra, dondurulmuş yumurtaların tekrar kadına nakledilmesiyle gebelik şansını arttırmaktadır. Bu tür tedaviler sonrasında gebe kalabilmek için, sadece yumurta dondurma uygulamasının yapılması fayda sağlar. Bu sayede kadının her yaşta ve her zaman doğurganlığını koruyabilmesi sağlanabilir.
 • Ailede kalıtsal olarak erken menopoz varsa, yani genç yaşlarda doğurganlık özelliğini kaybetme riski olan kadınlara bu yöntem uygulanabilir. Yumurtaların dondurulması sayesinde bu risk en aza indirilebilir.
 • Özellikle ilerleyen yaşa ya da yaşı genç olsa bile yumurtalıkları uyaran hormonların seviyesinin yükselmesine veya geçirilmiş bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilen azalmış yumurtalık rezervi durumunda yumurtalık dondurabilmektedir. Bu sayede yumurta gelişimi yeterli olmayan kadınlar için biriktirme amaçlı yumurta dondurma uygulaması yapılabilir ve neticesinde tüp bebek uygulamalarıyla daha fazla sayıda embriyo elde edilebilir.
 • Kadında yapılması planlanan ve yumurtalık rezervini etkileyebilecek kadın hastalıklarıyla ilgili ameliyatlar öncesinde, yumurtalıklar uyarıldıktan sonra elde edilen yumurtalar ileride kullanılmak üzere dondurularak saklanabilmektedir.
 • Kemoterapi ve radyoterapi yumurtalık kapasitesinin düşmesine neden olmaktadır.

  Burada kadının yaşı çok önem arz etmektedir. Genç yaşta olup, yumurtası daha fazla olan kadınlar, uygulanan kemoterapi ve radyoterapi sonrasında yeniden yumurtlamaya başlayabilirler. Ailesinde erken dönemde menopoza girmiş olan kadınlar olan, hastalar özellikle 35 yaşından sonra kanser tedavisi gördüklerinde, genellikle yumurtaları daha erken tükenmekte ya da tedavi nedeniyle yumurtalıkları kalıcı hasara uğramaktadır. Bu tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar ve alınan radyoterapinin dozu da bu konuda etkili olmaktadır. Bu yan etkilerin önlenmesi için, kadınlarda karın üst bölgesinden ışın tedavisi uygulanması gibi uygulamaların dışında, yumurtalık dokusunu dondurmak ve daha sonra bunu kadına nakletmek daha başarılı bir uygulama olacaktır.

  SIKCA SORULAN SORULAR

  Düşük yumurta rezervim olduğunu nasıl anlarım?

  Doktorumuzun yapacağı ultrason kontrolü ile ya da AMH testi yaptırarak yumurtalık rezerviniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Over rezervinin yüksek olması kadının yumurtalıklarında foliküllerinin fazla, kaliteli, ve hamile kalma şansının yüksek olduğunun göstergesidir. Kişinin yumurtalığındaki folikül miktarını yansıtan en önemli faktör kişinin o an ki yaşıdır. Yaş ilerledikçe özelliklede 35 yaşından sonra folikül sayısı ve kalitesi azalır, 40 yaşından sonra bu olay daha da hızlanır. Yumurtanın yaşlanması hamile kalmayı zorlaştırır. 30 yaşındaki bir kadının dondurulan yumurtaları 40 yaşına geldiğinde de aynı kalır, dolayısıyla 40 yaşında bebek sahibi olma şansınız 30 yaşınızdaki başarı oranı ile aynıdır.

  Dondurma işlemi embriyolara zarar verir mi ?

  İşlem sırasında embriyoların korunması için her bakım yapılırken bazı embriyoların çözülmesinden sonra bir veya daha fazla ölü hücre olabilir. Merkezde’de şu anda vitrifiye embriyoların ısıtılmasından sonra % 98 hayatta kalma oranı var. Isıtılmış (çözülmüş) bir embriyonun, nakilden sonra nakil için normal bir şans olduğu düşüncesindeyiz.

  Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

  Sizden Gelen Yorumlar

  • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

   - A..v
   Mutlu bir Anne
  • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

   A.....l Y....z
   Mutlu bir Anne
  • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

   Fa... K...k
  • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

   Ye..z Ç....k
   Mutlu bir Anne
  • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

   - Ce...n
   Mutlu bir Anne
  • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

   -Ga...e
   Mutlu bir Anne
  • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

   A...n
   Mutlu bir Anne

  Randevu Alın

  Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

  0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

  Ara
  Online Randevu