Tekrarlayan Gebelik Kaybı (Düşük) Nedir?

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (Düşük) Nedir?

Düşük bir hamileliğin 24 haftanın öncesinde kendi başına sonlanmasıdır. Eğer bu durum iki veya daha fazla kez yaşanırsa, tekrarlayan düşük olarak adlandırılır. Doğal yollarla meydana gelen gebelikler veya tüp bebek tedavisi sonrası yapılan düşükler bu tanım içine dahildir fakat dış gebelik ve mol gebelik (üzüm gebelik) dahil değildir. Bu durumun tanınması önemlidir çünkü sonrasında kapsamlı bir fizik muayene ve bir takım testlerle araştırma gerekmektedir. Gebeliklerin yaklaşık % 15’i düşükle sonuçlanmaktadır. Tekrarlayan gebelik kaybı ise  çiftlerin% 1 ila 2’sinde görülmektedir.

Konuyla alakalı diğer videolar için

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (Düşük) Sebepleri Nelerdir?

 • Yumurta ve sperm hücresinin birleşmesi ile meydana gelen fetüste (Gebeliğin, 9. haftasından sonra doğuma kadar geçen sürede, anne karnındaki bebeğe tıp dilinde fetüs denmektedir.) genetik bir takım sorunlar olması.  Bu durum tesadüfen meydana geleebileceği gibi bazen anne ve babanın genetiğindeki bazı hastalıklara bağlı olarak veya ileri anne yaşına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
 • Rahimde görülen şekil bozuklukları
 • Annede bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalıkları sağlıklı dokuya saldırır.
 • Annedeki diğer tıbbi durumlar – Bunlardan bazıları şeker hastalığı (diyabet), tiroid hastalığı, kan pıhtılaşması sorunları veya hormon problemlerini içerir.

Tekrarlayan düşüğü olan kadınların% 50-75’inde, gebelik kaybı için herhangi bir sebep bulunamamıştır. Sorunun ne olduğuna dair ipuçları olabilir, ancak kesin bir cevap yoktur.

Tekrarlayan Gebelik Kaybının (Düşük) Bilinen En Sık Sebebi Nedir?

Fetüste anormal sayıda kromozom olması bu durumun en sık karşılaşılan sebebidir, ve genetik bozukluk olan gebeliklerin yaklaşık %60’ı düşükle sonuçlanır. Bu durum genellikle tesadüfen gerçekleşmekle birlikte, anne yaşının ilerlemesi bu durumun görülme sıklığını artırır.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı Olan Hastalara Hangi Testler Yapılmalıdır?

 • Tıbbi geçmişiniz adet düzeniniz, geçmiş gebeliklerinizle ilgili detaylı bilgi alınarak araştırmalara başlanmalıdır.
 •  Ultrason ile rahim ve üreme organlarına ayrıntılı bir inceleme yapılmalıdır.
 • Kan testleri yapılmalıdır. Bu testler, bağışıklık sistemini, kan pıhtılaşma sistemini ve hormon seviyelerini ölçen birtakım içerir. Ayrıca tiroid hastalığı veya diyabet gibi bazı tıbbi durumları kontrol etmek için de bazı tetkikler yapılmalıdır.
 •  Rahiminizi kontrol etmek için HSG denilen görüntüleme testi gerekli görülürse yapılabilir. Doktorunuz rahim içini kontrol etmek ilaçlı rahim grafisi denen bu testi isteyebilir. Ayrıca rahim içine vajinadan kamerayla bakılması prensibine dayanan histeroskopi yöntemi de gerekli görülürse doktorunuz tarafından uygulanabilir.
  Size ve eşinize hatta gerekli durumlarda daha önceki düşük materyaline genetik testler yapılabilir.

SIKCA SORULAN SORULAR

Tekrarlayan Gebelik Kaybına Neden Olan Başka Genetik Sorunlar Olabilir Mi?

Kromozomlar, canlı vücudundaki neredeyse tüm hücrelerin çekirdeklerinin içinde yer alan, sıkıca sarılmış DNA paketleridir. İnsan, 23 çift kromozom taşır.

Bazen çiftlerden en az birisinde dengeli translokasyon denen bir durum mevcuttur. Bu şu anlama gelmektedir, çiftlerden en az birinin kromozomunun bir parçası, başka bir kromozoma geçmiştir. Dengeli translokasyon olduğunda herhangi bir fiziksel belirti veya semptom görülmez fakat yumurta veya spermde anormal bir kromozom olacağından oluşan fetüs sağlıklı değildir ve düşer.

Tekrarlayan Gebelik Kaybına Neden Olan Rahim Şekil Bozuklukları Olabilir Mi?

Rahimde doğuştan var olan birtakım şekil bozuklukları tekrarlayan düşüklere sebep olur. Bu durumla en ilişkili görünen rahim şekil bozukluğu, halk arasında rahim perdesi olarak bilinen uterin septum’dur. Bu durumda rahim içinde kısmi bir duvar bulunarak rahim içini iki ayrı bölme haline getirir.

Rahim içi ve duvarındaki myomlar ve polipler tekrarlayan gebelik kayıplarında rol oynayabilir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Düşüklüğe yol açabilecek bir başka hastalık ise şeker hastalığı (diabetes mellitus) dır. Bu hastalıkta, kanda şeker seviyeleri normalden yüksektir. Diyabetli kadınlar, özellikle de kan şeker düzeyleri iyi control altında olmayan ve yüksek seyreden hastalarda gebelik kaybı riskini artırmaktadır. Polikistik over sendromu olan kadınlar da düşük riski ile karşı karşıyadır.

Rahim Şekil Bozukluklarıyla İlgili Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Bu rahim şekil bozukluğunun türüne bağlı olmakla birlikte, bazı durumlarda cerrahi yöntemlerle bu bozukluk giderilebilir. Rahim içinde perde sıkça karşılaştığımız ve tedavide olumlu sonuçlar aldığımız şekil bozukluklarından biridir.

Aşağıda gördüğünüz hasta 25 yaşında, gebelik istemi şikayetiyle başvuru yapan bir hastadır. Aşağıdaki görüntülerde de ameliyat öncesi ve sonrası rahim filmi görüntüleri mevcuttur. Ameliyattan sonra rahim içindeki perde tamamen çıkarılmıştır.

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu