Sperm Hazırlama Yöntemleri

Sperm Hazırlama Teknikleri

1 - Sperm Yıkama

Bu teknik sperm hazırlama tekniklerinin ilki olup birçok merkezde kullanılmaktadır. Bu teknik kültür mediumları ile semenin belli oranlarda karıştırılıp santrifüj edilmesi esasına dayanır. Bu metodla yüksek konsantrasyonda sperm elde edilmesine rağmen debris (hücre artığı) ve lökositler uzaklaştırılamamaktadır. Bu hazırlama tekniği merkezimizde sperm motilitesinin (hareketliliğinin) yeterli olduğu ve lökosit konsantrasyonun düşük olduğu durumlarda diğer tekniklerle kombine olarak kullanılmaktadır.

Sperm Hazırlama Teknikleri

2 - Yüzdürme

Yüzdürme yönteminin uygulanabilmesi için yeterli sayıda ileri hızlı harekete sahip spermin varolması gerekir. Bu yöntem ile Aşılama (I.U.I), Tüp Bebek (IVF) ve Mikroenjeksiyon (ICSI) için sperm hazırlanır. Özellikle normal viskoziteli ve yüksek motiliteli(hareketli) semen örneklerinin birkaç santrifüj tüpüne konarak üzerine sperm yıkama mediumu eklenmesi ve 45 derecelik eğimde bekletilerek hareketli spermlerin üst faza yüzdürülmesi yöntemidir.Sperm washing ve swim-up kombinasyonuLiquefiye olmuş semen örneği konik tüplerde sperm yıkama mediumları ile belli oranlarda karıştırılarak santrifüj edilir. Üstte kalan supernatant kısım atılarak altta kalan kısmının üzerine sperm yıkama mediumu eklenerek kullanılabilir.Bu işlem semenin özelliklerine göre tekrar edilebilir. Yıkama işlemi bittikten sonra elde edilen pellet üzerine sperm yıkama mediumu eklenir ve konik tüpler 45 derecelik eğimle 37 C de %5 CO2 inkübatöründe 45-60 dakika bekletilerek spermlerin üst faza yüzmesi beklenir. Bu süre sonunda yüzen spermler başka bir santrifüj tüpüne alınarak IUI,IVF ve ICSI uygulamalarında kullanılır.

Sperm Hazırlama Teknikleri

3 - Dansite Gradient Yöntemi

Mikroenjeksiyon işlemi için sperm hazırlamak amacı ile kullanılır. Merkezimizde bu amaçla, spermleri diğer maddelerden ayrıştıran özel solüsyonlar kullanılmaktadır. Semenin gradient oluşturan kolloidal silica partiküllerinden meydana gelen süspansiyon üzerine yerleştirilip santrifüj edilmesi ve böylece spermlerin sentrifugal kuvvetle tüpün dibine ilerlemesi esasına dayanmaktadır. En iyi hareket eden ve düzgün morfolojiye (şekil) sahip spermler dibe doğru hareket eder ve böylece dipte en hareketli spermler toplanır. İmmatür hücrelerin ve lökositlerin de ortamdan uzaklaştırılmaları sayesinde bunlardan açığa çıkabilecek serbest oksijen radikallerinin azaldığı yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Hazırlık sonucunda semen içerisinde bulunan immotil(hareketsiz) veya anormal spermler, akyuvar hücreleri ve diğer tüm hücresel fazlalıklar ayırılarak sadece motil(hareketli) ve sağlıklı spermler kalır ve nontoksik olması sebebi ile sperme,endometriuma ve oosite(yumurtaya) zarar vermez.Bu yöntem ile viral kontaminasyon riski (Hbs, Hcv) azaltılabilmektedir.

Sperm Hazırlama Teknikleri

4 - Mini Gradient

Sayısı çok düşük ve şekil bozukluğu yüksek seviyede olan semen örneğinden mikroenjeksiyon için kullanılabilecek iyi kalitede sperm elde edilebilmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem daha çok testiküler sperm hazırlığında kullanılır.

SIKCA SORULAN SORULAR

Aşılama yönteminde sperm nasıl yıkanır?

Aşılama yönteminde, baba adayının 3 günlük bir cinsel perhize girmesi istenir. Bu aşamadan sonra baba adayından mastürbasyon yolu ile sperm örneği alınır. Bu sperm hücreleri ise laboratuar şartlarında yüzdürme veya gradient olarak ifade edilen yıkama işlemlerine tabi tutulur. Sperm dışında yer alan tüm salgılar bu sayede giderilir. Ardından bu hücrelerden arındırılan spermler; şiddetli rahim kasılmalarına yol açma riski olan maddeler ve rahimde enfeksiyonun oluşmasına yol açabilecek bakterilerden de temizlenmesi sağlanmış olur.

Bu uygulamaların yapılmasından sonra; hareketli sperm hücreleri daha küçük bir hacimde toplanır. Bu sayede hareket kabiliyetleri arttırılır. Sperm yıkama işlemi, spermin yumurtayı dölleme yeteneğini arttırmasını da sağlamaktadır. Yıkanmış ve temizlenmiş olan spermler; bir kültür sıvısı içerisine alınmaktadır. Bu sayede de hem sayı, hem de hareket kabiliyeti açısından daha nitelikli bir duruma getirilir. Aşılama tedavisinde gebelik şansı arttırılmış olur.

İlk olarak, görsel stimulasyon yöntemi ile sperm örnekleri alınır. Cyros sperm filter solusyonu kullanılmaktadır. Spermler; yıkanarak temizlenir. Ardından da insülin enjektörüne çekilmiş olarak, ısıtılmış 37º C termosun içerisinde 2 cc. sperm wash yollanır. Şayet tüp bebek ekibi uygun görürse; kanül ya da katater ile de yollanabilmektedir.

Sperm yıkama işlemi ne kadar sürer?

Sperm yıkama işlemi kişiden kişiye göre değişmektedir. Ortalama olarak 1 saat ile 1.30 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

Yıkanmış ve özel olarak kaliteli spermler tercih edildikten sonra; sperm hücreleri özel tüpler içerisinde belirli ısılarda bekletilir. Ardından da aşılama tedavisini yapacak olan ekibe ulaştırılır. Aşılama yöntemi, en pratik yardımcı üreme yöntemidir.

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu