Sperm Arama Teknikleri – TESE, PESA, MESA

Azospermi ve Mikrotese

Usulüne uygun şekilde yapılan semen analizinde ölü ya da canlı sperm hücresine rastlanamama durumudur eğer böyle bir testle karşılaşırsak mutlaka makul bir arayla 2.kez usulüne uygun bir şekilde bu testi tekrarlamalıyız. Eğer 2. testte de aynı sonucu alırsak, bakmamız gereken durum; sperm üretimini tetikleyen hipofiz bezinden salgılanan hormonların yeterli olup olmadığıdır. Eğer hipofiz bezinden salgılanan hormonlarda bir azlık söz konusu değilse, kanıta dayalı tıp adına verilecek hiçbir ilaç tedavisi yoktur ki bu sorunun çözümü olsun. 

Bu durumda mikrotese tekniği uygulanarak sperm hücresine ulaşabildiğimiz durumlarda çocuk sahibi olabilirsiniz.

 

Konuyla alakalı diğer videolar için

Micro TESE

Günümüzde menisinde hiç sperm bulunmayan (azospermi) veya sayısı normal olsa bile spermlerin tamamı hareketsiz olan erkeklerde bile tüp bebek tedavisi ile gebelik şansı olabilmektedir. Bu hastaların birçoğunda yumurtalıklarına yapılacak bazı cerrahi işlemler ile üreme hücreleri bulunabilir. Mikrodiseksiyon TESE denilen yöntem en sık uygulanan tekniktir. Mikrodiseksiyon TESE ya da daha sıklıkla söylendiği şekliyle mikroTESE, testisten operasyon mikroskobu eşliğinde sperm aranmasıdır. Bu teknik menide sperm bulunmasa bile yumurtalık (testis) içinde küçük alanlarda sperm üreten bölgelerin varlığının bulunması nedeni ile uygulanmaktadır. Operasyon mikroskobu kullanılarak 20-30 kat büyütme sağlanıp yumurtalık (testis) içinde sperm üreten kılcal kanalların görülmesini sağlanılır. Üroloji uzmanı bu kanalları tespit ettiğinde sperm bulma ihtimali artmış olacaktır. MikroTESE cerrahisi, tüm testis içindeki kanalların mikroskop altında incelenmesini gerektirdiği için iki saate yakın sürebilmektedir. Bu uzun süre nedeni ile MikroTESE genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak cerrahi sonrası hastalar eynı gün taburcu edilebilmektedir. MikroTESE operasyonunun avantajları değerlendirildiğinde, eski TESE yöntemine göre yaklaşık yüzde 50 daha fazla sperm bulabilme şansı verir. Ayrıca sperm kanalları incelenerek cerrahi yapıldığı için daha az yumurtalık (testis) dokusu zarar görür.

PESA, MESA, PTSA

PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu): Yumurtalıkların (testie) üzerindeki epididim denilen kanallara ciltten batırılan bir iğne ile girerek içerisindeki spermleri çekme yöntemidir. Sadece sperm kanallarının tıkanıklığı ile oluşan durumlarda (obstrüktif azospermi) uygulanabilir.

MESA (Mikroskop altında Epididimal Sperm Aspirasyonu): Sperm kanalarının tıkanıklığı (obstrüktif azoospermi) durumunda lokal yada genel anestezi altında mikrocerrahi yöntemiyle (MESA) erkeklerin kanallarından sperm elde edilmesi işlemidir.

PTSA (Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu):Yumurtalıkların (testis) içinde bulunduğu kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile testislere girerek, sperm kanallarından değil de testis dokusundan örnek alınmasıdır.

SIKCA SORULAN SORULAR

Mikro TESE Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mikro TESE, ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur ve yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Operasyona 6 saatlik açlık ile gelinmesi gerekmektedir. Mikro TESE ameliyatı sonrası hasta 3-4 saat gözlem altında tutulur. Taburcu edildikten sonra da 3–4 gün ev istirahati önerilmektedir. Hastanın 10 gün süre ile ağır bir işle uğraşmaması ve fiziksel aktiviteden uzak durması gerekmektedir.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mikro TESE operasyonundan çıkan hastalar, narkozun etkisi geçinceye kadar (2-3 saat) gözlem altında tutulduktan sonra evlerine dönebilirler.
• Hastanın Mikro TESE ameliyatı sonrası evine giderken araç kullanmaması önerilir.
• Ameliyat sonrası hastanın yatması gerekmez ancak 10 gün kadar ağır fiziksel aktivite yapılmaması ve cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.
• Ameliyattan 48 saat sonra pansuman yaptırılmalıdır.
• Mikro TESE ameliyatından 3 gün sonra duş alınabilir.
• Operasyon sonrası hastaların 10-15 gün sıkı iç çamaşırı veya suspansuar kullanmaları önerilir.
• Dikişler kendiliğinden yaklaşık bir haftada eriyeceğinden dikiş almaya gerek yoktur.

Kaç Kez Mikro TESE Yapılır?

“Kaç defa mikro TESE ameliyatı yapılabilir?” sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Öncelikle hastanın klinik bulguları ve geçirmiş olduğu TESE işlemlerinin sonuçları değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sonrasında TESE işlemini tekrarlamaya gerek olup olmadığına karar verilir. Mikro TESE ameliyatı gerek görüldüğü takdirde birden fazla kez yapılabilmektedir.

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu