Semen Analizi

Tüp Bebek Tedavisi Başlangıçdaki İyi İletişim ve Detayları Anlamak, Başarının Anahtarıdır

Tüp Bebek Tedavisinin belki de en önemli kısmı, başlangıç kısmıdır. Tedavi sürecinin nasıl olacağı, nasıl bir tedavinin sizi beklediği, tedavinin ilerleyen aşamalarında neler yapılacağı, bir başarısızlık durumunda yeni bir denemenin ne zaman ve nasıl uygulanacağı sizin için başlangıçta sorulması gereken sorulardır.

Konuyla alakalı diğer videolar için

Semen Analizi

Sperm testi, tüp bebek tedavisinde önce yapılan rutin bir testtir. Sperm sayı, hareketlilik ve morfolojisini değerlendirmek adına uygulanır. Oldukça önemli bir testtir. Sperm analizi olarak da geçer. Sperm örneği; sarı-beyaz bulanık ve yoğun bir sıvıdır. Penisten salınmaktadır. Sperm hücreleri, kadının yumurta hücresini dölleyerek embriyonun oluşmasını sağlar. Sperm hücresinde erkeğin genetik materyalleri bulunur. Sperm analizi, kısırlık araştırmasında oldukça önemlidir. Sperm analizi sayesinde; sperm sayısı ve hareketleri tespit edilebilir. Sperm analizinin 15 günde bir olmak üzere 2 defa uygulanması daha sağlıklı sonuçların alınmasını sağlar.

Semen Analizi Nasıl Yapılır?

 • Sperm testinden önceki 3 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmamak gerekir. Bu sürenin daha uzun olması, sperm sayısında hatalara sebep olabilir. Bu süreçte alkol alımı da yapılmamalıdır.
 • Sperm testi tüp bebek merkezlerindeki özel odalarda yapılmaktadır.
 • Sperm örneğinin mastürbasyon yoluyla verilmesi gerekir. Bu aşamada kayganlaştırıcı, tükürük ya da losyon, krem gibi yabancı maddeler kullanılmamalıdır. Bu maddeler, sperm analizinin hatalı çıkmasına yol açabilir.
 • Sperm örneğinin koyulacağı kap kişiye özeldir ve sterildir. Sperm örneği vermeden önce erkek aday ellerini yıkamalıdır. Sperm örneğinin bir kısmının dışarı dökülmesi durumunda telaş yapmaya gerek yoktur. Dökülen kısım kaba geri koyulmamalıdır. Miktarın yeterli olup olmadığı konusunda laboratuvar ekibi bilgi verecektir.
 

SIKCA SORULAN SORULAR

Sperm örneği nasıl değerlendirilir?

Ejekulat alındıktan sonra 30 dakika kadar sıvılaşması için beklenir ve daha sonra incelemeye geçilir. Bu incelemede araştırılan faktörler şunlardır:

1.Miktar: Pek çok erkek kendi semen miktarını az ya da fazla bulabilir, ancak normal kabul edilen miktar 2-6 mL arasıdır. Bu hacmin çok az bir kısmı spermler tarafından oluşturulurken büyük kısmı spermleri taşımaya yarayan prostat bezi salgısıdır. Miktar çok az olur ise spermlerin hedefe ulaşması güçleşebilir. Benzer şekilde çok fazla olduğunda da sperm konsantrasyonu azalacağından gebelik şansı azalabilir.

2.Akışkanlık: Semen ejekülasyon esnasında jel kıvamındadır. Yaklaşık 30 dakika içinde sıvılaşır ve akışkanlık kazanır. Eğer sıvılaşma olmaz ise spermlerin serbestçe hareket etme şansı azalır ve dolayısı ile gebelik olasılığı da düşer.

3.pH: Normalde semen bazik bir sıvıdır. Bu spermleri vajinadaki asidik ortamdan korur. pH dengesindeki bozukluklar spermlerin yaşama şansını azaltır.

4.Fruktoz: Bu şeker, sperm hareketi için enerji sağlar. Yokluğu erkek üreme sisteminde bir tıkanıklık olduğunu düşündürür.

5.Sayı: Ejekülatta bulunan sperm sayısı çok önemlidir. Mililitrede 15 milyondan daha az sperm olmasına düşük sperm sayısı, 10 milyondan az olmasına da çok düşük sperm sayısı adı verilir. Bu durum genel olarak oligospermi olarak adlandırılır. Bazı durumlarda ise ejekülatta hiç sperm olmaz. Buna azospermi denir. Semen tamamen normal görünmesine rağmen içinde sperm yoktur. Bu durumda testis biopsisi ile sperm aranır (TESE)

6.Hareket: Sayıdan daha önemli olan spermin kalitesidir. Spermin yumurtaya ulaşabilmesi için yüzmesi yani hareket etmesi gerekir. Normalde spermlerin %50’sinin ileri doğru hareket etmesi gerekmektedir.

7.Şekil: Sperm kalitesinin en önemli göstergelerinden biride şekilleridir. Şekli normal olmayan spermlerin dölleme yeteneği düşüktür. Normal bir örnekte spermlerin %30’unun normal şekilli olması gerekir.

Bunlar dışında spermlerin kümeleşmeleri, örnekte iltihap hücrelerinin varlığı gibi diğer bazı faktörler de kontrol edilir. Ancak spermin dölleme yeteneği bilinen ve bilinmeyen pek çok faktörün etkisi altındadır. Bu nedenle hiçbir test sperm dölleme yeteneği hakkında %100 doğrulukta bilgi sağlayamaz.

Sperm analizinde bozukluklara sebep olabilen faktörler nelerdir?

Sperm analizinde bozukluklara sebep olabilen faktörler:
-Orşit
-Varikosel
-Klinefelter Sendromu
-Radyasyona maruz kalma
-Sperm analizinden önce ateşli hastalık geçirmiş olmaz
-Kabakulak
-Genetik problemler

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu