İnfertilite Tedavi Yöntemleri

Tüp Bebek Tedavisi Başlangıçdaki İyi İletişim ve Detayları Anlamak, Başarının Anahtarıdır

Tüp Bebek Tedavisinin belki de en önemli kısmı, başlangıç kısmıdır. Tedavi sürecinin nasıl olacağı, nasıl bir tedavinin sizi beklediği, tedavinin ilerleyen aşamalarında neler yapılacağı, bir başarısızlık durumunda yeni bir denemenin ne zaman ve nasıl uygulanacağı sizin için başlangıçta sorulması gereken sorulardır.

Konuyla alakalı diğer videolar için

Aşılama

Aşılama (intrauterin inseminasyon) yöntemi. Bu tedavide erkekte semen analizinde 10 milyon/ml civarında sperm ve % 14 civarında morfolojinin normal olması gerekir.

Aşılama (IUI) Kimlere Yapılır?

Kadında; 
1- Hafif endometriozis 
2- Açıklanamayan infertilite 
3- Klomifen sitrat tedavisine cevap vermeyen ve dışardan kontrollü bir şekilde verilen FSH ile yapılan ovülasyon indiksiyonlarında aşılama ile iyi cevaplar alınmaktadır.

Aşılama Nasıl Yapılır? (İntra Uterin İnseminasyon)

Yukarıda açıklanan kontrollü over hipersitimlasyonu ile 4 ila 5 adet kadında yumurta büyüttükten sonra HCG 10000ünite intramusküler yapıldıktan 36 saat sonra aşılama yapılır. Erkekten meni (semen) alındıktan sonra önce 15 dakika dinlendirilir sonra semen 20 dakika konsantrasyon (gradient system) santrfüj 2000devir/dakika çevrildikten sonra yukarıda toplanan prostat sıvısı ve ölü spermler alınır. Daha sonra HEPES solüsyonu ile 10 dakika tekrar 2000devir/dakika santrfüj edilir. Dipte çökelen birinci kalite ve hareketli canlı spermler daha sonra jinekolojik masaya alınan kadına özel plastik ve steril inseminasyon kanülü ile uterus içerisine ultrason yardımı ile enjekte edilir. Hasta 15 dakika masada dinlendirilerek kaldırılır.

Bütün bunlara cevap alınamayınca tüp bebek yöntemine başvurmaktayız. Tüp bebek uygulaması ilk defa 1978 yılında İngiltere’de başarıldı ve Luise Brown’ın doğumu gerçekleştirildi. 1992 yılında Belçika’da mikroenjeksiyonun (İCSİ) bulunmasıyla azospermi gibi kısırlık vakalarının tedavisi mümkün oldu.

Tüp Bebek

Yukarıda da açıkladığım gibi klasik tüp bebek (spermle kadın yumurtası ovumun yan yana bırakılması olarak açıklanan klasik tüp bebek başarı şansı düşük olduğu için 1992 yılında Belçika’da İCSİ (mikroenjeksiyon) yöntemi bulunduktan sonra ilerleyen yıllarda ve günümüzde tamamen bu yöntem tüp bebek merkezlerinde uygulanmaktadır. 

Mikroenjeksiyon (İCSİ) endikasyonları: 
1- İleri derecede oligoastenoteratospermi (5milyon/ml den az morfoloji % 4 normalden az hareketliliği % den az olanlar)
2- Azospermi (semen sıvısında hiç spermin olmayışı) PESA, MESA veya TESE ile testislerden alınan spermler.
3- Kadınlarda tubal faktör.
4- Şiddetli endometriozis 
5- Açıklanamayan infertilite 
6- Tekrarlayan gebelik kayıpları (preinplanttasyon genetik tanı amacı ile) 
7- Genetik hastalığı olanlar (PGD yapılmak amacı ile) 
8- HIV+ erkeklerde kadına bulaştırmamak için 
9- Kanser tedavisi görenlerde  oosit veya embriyo dondurularak ileriki yıllarda gebelik isteyenlere mikroenjeksiyon tavsiye edilir. 

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisini kısaca özetlemek gerekirse, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemi diyebiliriz. Modern tüp bebek tedavisinin kurucusu Robert G. Edwards’dur. Tüp bebek işlemi sonucu doğan ilk bebek (Louise Brown), 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. 1971 yılından itibaren tüp bebek ile ilgili olarak yapılan tüm uygulamalar günümüz tüp bebek tekniğinin temelini oluşturmaktadır. Dünyada tüp bebek ile ilgili gelişmeler hızla devam ederken, ülkemizde tüp bebek konusundaki çalışmalara kayıtsız kalmayarak ilerleyen tüp bebek yöntemlerini uygulamaya başladı. Bunun sonucunda da 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir.

Tüp Bebek Aşamaları

1. Doktorla Tanışma ve Ön Görüşme

Eşinizle birlikte katılacağınız bu ilk görüşme, sizin hangi tedavi yöntemine uygun olduğunuza karar verme amacını taşır. Görüşme sırasında her ikinizin öyküsü alınır, önceden yapılmış olan tetkikler değerlendirilir ve kadın muayene edilir.

Erkeğin değerlendirilmesinin temelini Semen (sperm) Analizi oluşturur. 

Kadının jinekolojik muayene ve ultrason incelemesi yapıldıktan sonra, Pap Smear (rahim ağzı kanserinin ve kanser öncesi durumların saptanması için yapılan test) testi ve çeşitli bakteriyolojik incelemeler için numuneler alınır.

Adetin üçüncü günü yapılan hormon tetkikleriyle, yumurtalıkların ilaçlara nasıl cevap verecekleri önceden anlaşılmaya çalışılır. Daha önce çekilmemiş ya da çekildiği halde kalitesi yetersizse rahim ve tüplerin görüntülenmesi amacıyla bir rahim – tüp filmi çekilmesi istenebilir.

Tüp Bebek Aşamaları

2. Yumurtalıkların Uyarılması

Çok sayıda yumurta oluşturabilmek için hastaya yumurta geliştirici ilaç (iğne tedavisi) uygulanır. Bunun amacı çok sayıda yumurta elde ederek, fazla embriyoya sahip olup bunların içinden en iyilerini seçip rahme yerleştirilmek istenmesidir. Bu yüzden birden fazla yumurta elde edilmesi tedavi açısından önemlidir.

Tüp Bebek Aşamaları

3. Yumurtaların Toplanması

Gelişen yumurtalar anestezi altında toplanır ve laboratuvar koşullarında döllenme işlemi için saklanır. Bu sırada erkek de sperm verir. Tıpkı sperm tahlilinde olduğu gibi masturbasyon yoluyla sperm alınmaktadır. Sperm veremeyen erkeklerden ise mikro TESE yöntemi ile sperm alınır. Ortalama olarak bu işlem yarım saat sürer. Yumurta toplama günü verilecek sperm örneği için erkek 2-4 günlük bir cinsel perhiz yapmalıdır. Bu süre 7 günden uzun olmamalıdır.

Tüp Bebek Aşamaları

4. Tüp bebek (IVF) veya Microenjeksiyon (ICSI) Uygulaması

Klasik Tüp Bebek-IVF (İn Vitro Fertilizasyon): Tüp bebeğin ilk yıllarında, henüz mikroenjeksiyon zamanlarada, daha sık olarak uygulanan bir teknikti. Son yılarda, döllenme oranları ICSI’ye göre daha düşük olduğundan, çoğunlukla uygulanması tercih edilmeyen bir IVF tekniği haline dönüşmüştür.

Mikroenjeksiyon (ICSI): Mikroskop altında spermin bir pipet vasıtasıyla direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilmesidir. Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyonun amacı, yumurtanın tek tek sperm ile buluşması vasıtası ile döllenmenin yüksek oranlara çıkartılmasıdır. Mikroenjeksiyon, özellikle şiddetli erkek infertilitesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Erkekten alınan sperm, mikroskop altında kadından alınan yumurta birleştirildikten sonra, vücut ortamını andıran inkübatör dediğimiz cihazlar içerisinde gelişimine göre 7. güne kadar takip edilir.

SIKCA SORULAN SORULAR

Aşılama Kimlere Önerilir?

• Hastada yumurtlamada sorun tespit edildiyse;
• Sperm kalitesinde orta derecede sorun varsa;
• Rahim ağzındaki mukus salgısı spermi olumsuz yönde etkiliyorsa,
• Cinsel ilişkiye girmede sorun yaşanıyorsa
• Nedeni açıklanamayan infertilite söz konusu ise, hekim aşılama işlemini önerebilir.

Aşılama işlemiyle, spermlerin hızlı hareketli, canlı, şekil bozukluğu olmayanları ayıklanmış, konsantre edilerek yumurta ile buluşma mesafesi kısaltılmış olur. Aynı zamanda yumurtlama zamanı ile spermin rahime verilmesini koordine ederek, gebelik şansını maksimum düzeye çıkarmış oluruz. Aşılama işlemi, hekimin kararına göre, yumurta çatlatıldıktan sonra hastanın durumu ve sperm kalitesi göz önünde bulundurularak, bir veya iki kez tekrarlanabilir. Aşılama işlemi için uygun olan hastaya, belirli aralıklarla, bu tedavinin tekrarı gerekebilir. Ancak 2-4 kez tedavi tekrar edilmiş ve sonuç alınamamışsa başka problemlerin infertiliteye eşlik ettiğini düşünmek gerekir.

Aşılama tedavisinden sonuç alınamayan hastalar veya aşılama için uygun olmayan hastalar, diğer yardımcı üreme tekniklerinden fayda görürler. Hastanın fallop kanalları çalışmıyorsa (hidrosalpenks, kapalı tüpler, yapışıklığı olan tüpler, ameliyat ile tüpler alınmışsa), yumurtalık ve tüpler arasındaki ilişki herhangi bir nedenden dolayı bozulmuşsa (geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar, enfeksiyonlara bağlı yapışıklıklar, endometriyozis ve sebep olduğu yapışıklıklar), ileri derecede sperm sorunu varsa, kadın hasta ileri yaş grubunda ise, nedeni bilinmeyen kısırlık varsa ve diğer üremeye yardımcı tekniklerden fayda görmemişse, tekrarlayan düşükler veya immünolojik infertilite söz konusu ise IVF (tüp bebek) veya “Mikroenjeksiyon” yöntemi ile tedavi gerekir.

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu