Endoskopik Cerrahi

Dondurulmuş Embriyolar ile şans nedir?

Günümüzde embriyoların başarılı bir şekilde 5. ve hatta 6. Güne kadar ileri kültür ortamlarında blastokist aşamasına kadar büyütülmesi mümkündür. 

Konuyla alakalı diğer videolar için

Endoskopi Uygulamaları

Laparoskobi

 

Bir optik sistem yardımı ile karın içi boşluğunun  ve organlarının görüntülenmesi veya incelenmesidir. Laparoskopik cerrahi bu istemi ve ilgili aletleri kullanarak yapılan cerrahidir. Laparoskopik cerrahilerde,  kamera ve ilgili aletleri karın boşluğuna sokmak için karın cildinde açılan 10 ve 5 mm çapında 3 veya 4 delik kullanılır. Laparoskopik cerrahiler minimal invaziv cerrahi ve kapalı ameliyat olarak da tanımlanır. Laparoskopik cerrahiler bu işlem için üretilmiş bir sistem(robot) aracılığı ile yapıldığında robotik cerrahi olarak tanımlanır.

Laparoskopik ve robotik cerrahide esas olarak yapılan işlem ve uygulama tekniği birbirinin aynıdır. Laparoskopik cerrahide kullanılan aletlerin yönetimi tümü ile cerrahın elinde iken robotik cerrahide robota bağlı aletler uzaktan cerrah tarafından yönetilir.  Her iki yöntemde minimal invaziv cerrahi, başka bir deyişle kapalı ameliyattır. Bu iki yöntemin kendi içinde iyi ve kötü tarafları vardır. Kısaca laparoskopi cerrahi robotik olana göre daha ucuzdur ve daha az giriş deliğine gereksinim gösterir. Buna karşılık robotik cerrahide cerrahın operasyon sırasındaki konforu biraz daha iyidir ve bazı uygulamalarda hekime kolaylık sağlar.

 

Endoskopi Uygulamaları

Histeroskobi

Bir optik sistem yardımı ile uterusun(rahim içinin) görüntülenmesi veya incelenmesidir. Laparoskopide olduğu gibi histeroskopi ile de rahim içinde cerrahi uygulamalar yapılabilir. Bunların başlıcalar rahim içinden polip ve myom çıkarmaktır.

 

Endoskopik Cerrahiler

Günümüzde teknik olarak her türlü jinekolojik operasyonu endoskopik yapmak mümkündür.  Ancak operasyon tipine karar verirken(açık veya kapalı olmasına)  mevcut hastalığın durumu göz önüne alınmalıdır.  Bir operasyonun herhangi yöntem ile yapılabilir olması, her zaman mevcut hastalığın tedavisi için uygun olmayabilir. Örneğin bir rahim duvarı tümörünün(sarkom) ameliyatı endoskopik(Laparoskopik ) olarak yapılabilir.  Ancak ameliyat bu yöntem ile yapıldığında, tedavinin başarısı olumsuz olarak etkilenebilir.

Laparoskopik cerrahilerde operasyona hazırlık aşaması, açık cerrahilerden farklı değildir. Endoskopik cerrahilerde operasyon süresi açık olanlara göre biraz daha uzundur. Ancak bu süre kısmen deneyim ile ilişkilidir.  Ancak laparoskopik cerrahilerde operasyon sonrası hasta konforu daha iyidir ve iyileşme süresi daha kısa sürer.  Ayrıca laparoskopik cerrahilerde operasyona ilişkili bazı sorunlar daha az görülür ve cilt üzerindeki kesi  biri göbek içinde olmak üzere  2-3 yerde 10-5 mm kadardır.

Endoskopik Olarak Yapılan Bazı Ameliyatlar

-Laparoskopik dış gebelik (ektopik gebelik) ameliyatı

-Laparoskopik kist ameliyatları

-Laparoskopik myomektomi

-Laparoskopik sarkma ameliyatı (Laparoskopik ligemento sakropeksi)

-Laparoskopik histerektomi

-Laparoskopik rahim ağzı(serviks) kanseri ameliyatı

-Laproskopik rahim içi kanser (endometriyum) ameliyatı

-Laparoskopik erken dönem yumurtalık kanseri ameliyatı 

SIKCA SORULAN SORULAR

Laparoskopik cerrahinin açık cerrahiye avantajları nedir?

Laparoskopik cerrahi ile yapılan operasyonlarda hastanın operasyon sonrası ağrı duyma oranı azalmakta, taburcu olma süresi kısalmakta, günlük aktivitesine daha çabuk dönebilmekte, ve estetik olarak açık cerrahideki yara izi görülmemektedir.

Laparoskopik cerrahide kadın hastalıklarında hangi operasyonlar yapılabilmektedir?
Laparoskopik cerrahi yöntemi ile kadın hastalıklarını ilgilendiren operasyonların neredeyse tamamı yapılabilmektedir. Laparoskopinin temel ilkesi hastanın operasyon süresinin kısalması, daha az ağrı duyması ve daha çabuk eve ve işe dönebilmesidir.
Laparoskopi ile yapılabilen operasyonları sıralarsak; dış gebelik operasyonları, yumurtalık kist operasyonları, myom operasyonları, tüpleri ilgilendiren operasyonlar, rahim alınması operasyonları (histerektomi), idrar kaçırma operasyonları, rahim sarkması operasyonları, rahim alınmasından sonraki vagen sarkma operasyonları, idrar torbası sarkma operasyonları, rahim kanseri özellikle endometrial kanser operasyonları yaklaşık 0.5 cm lik üç küçük kesiden girilerek yapılabilmekte ve hasta aynı gün veya ertesi günü hastaneden taburcu olmakta ve aynı hafta içerisinde günlük aktivitesine dönebilmektedir.

Laparoskopik cerrahinin kısırlık tedavisinde yeri nedir?

Laparoskopik cerrahiyi kısırlık tanı ve tedavisinde sıklıkla kullanmaktayız. Rahim kanallarının kapalı olup olmadığını laparoskopi esnasında boyalı madde vererek tanımlamakta ve tıkanmış olan kısım kanalın dış kısımlarında ve kanal işlev görebilecek durumda ise rahatlıkla açılarak hastanın gebe kalması sağlanabilmektedir. Rahimde yerleşen myom benzeri oluşumlar laparoskopi ile kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Kısırlığa yol açtığı düşünülen ve tedavi edilmediğinde yumurtalık kapasitesini azaltan çikolata kistleri de (endometrioma) laparoskopi yöntemi ile yumurtalık dokusuna en az zarar vererek çıkarılmaktadır.

Kimlere histeroskopi yapılmalıdır?

Histeroskopi hem tanı hem de tedavi amacıyla yapıldığından ultrasonografide şüphelenilen polip, myom gibi istenmeyen yapıların çıkarılmasında ve doğuştan rahim içi perde (septum) varlığında rahim içinin normal hale getirilmesi için ve rahim içi yapışıklık varsa yapışıklıkların açılması için yapılabilmektedir.

Kısırlık tanı ve tedavisinde histeroskopinin yeri nedir?

Rahim içinde yer işgal eden yapılar; polip,myom,septum kısırlık tedavisinden önce mutlaka çıkarılmalıdır. Çünkü yardımcı üreme yöntemleri ile elde edilen iyi kaliteli bir embriyo eğer rahim içi uygun değilse gelişimini sürdüremez. Yine rahim içerisinde yapışıklık varsa aynı nedenden dolayı tedavi öncesi mutlaka histeroskopi yöntemi ile açılmalıdır.
Tekrarlayan tüp bebek uygulamalarında iyi kalitede embriyo transferine rağmen gebelik elde edilememiş hastalarda, yeni bir tedavi öncesi histeroskopi ile rahim içine bakılması önerilmektedir.
Tanısal amaçla yapılan histeroskopide rahim iç zarının yapısı ve damarlanması incelenerek tüp bebek tedavi öncesinde değerlendirme yapılabilmektedir.

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu