Endometriozis

Tüp Bebek Tedavisi Başlangıçdaki İyi İletişim ve Detayları Anlamak, Başarının Anahtarıdır

Tüp Bebek Tedavisinin belki de en önemli kısmı, başlangıç kısmıdır. Tedavi sürecinin nasıl olacağı, nasıl bir tedavinin sizi beklediği, tedavinin ilerleyen aşamalarında neler yapılacağı, bir başarısızlık durumunda yeni bir denemenin ne zaman ve nasıl uygulanacağı sizin için başlangıçta sorulması gereken sorulardır.

Konuyla alakalı diğer videolar için

Endometriozis (Çikolata Kisti Hastalığı)

Endometriozis, halk arasında çikolata kisti hastalığı olarak bilinmektedir. 

Endometriozis hastalığı, rahim iç duvarını döşeyen ve endometriyum adı verilen dokunun, rahim dışında bulunmasıyla oluşan bir hastalıktır.  Her ay rahim içini döşeyen bu tabaka (endometriyum), hormonal değişimler sayesinde gebeliğe hazırlık amacıyla kalınlaşır.  Eğer o döngüde gebelik meydana gelmezse bu kalınlaşan doku dökülür ve kanar.  İşte bu dökülen doku adet kanamalarını oluşturur.

Çikolata kisti hastalığında (endometriozis) bu doku, rahim içinin haricinde, rahimin bir uzantısı olan tüplerde, yumurtalıklarda, rahim arkasındaki boşluklarda, idrar torbasında, bağırsaklarda ve nadiren göz, burun, akciğer, yara yeri gibi uzak yerlerde bulunarak şikayetlere yol açabilmektedir.

Rahim içini döşeyen endometriyum dokusu, rahim dışında bulunduğunda da, vücutta salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarına tıpkı rahim içindeymiş gibi yanıt verir ve adet dönemlerinde bu hormonların kandaki değişimlerine bağlı olarak kalınlaşır, dökülür ve kanar.  Fakat bu sefer vücuttan dışarı çıkabileceği bir yol olmadığı için bu kan endometriozisli dokunun olduğu yerde birikir ve o bölgede ağrıya, yapışıklığa ve yangıya (inflamasyon) yol açar.

Eğer endometriyum dokusu yumurtalıklarda bulunur ve bir kist oluşumuna sebep olursa bu kiste çikolata kisti denir. Bu ismin verilmesinin sebebi kist içeriğinin kıvam ve renk olarak çikolataya benzemesidir.

Endometriyum dokusu rahim içindeki kas tabakasında bulunursa bu duruma adenomyozis adı verilir.  Adenomyozis hastalığı sıklıkla endometriozis ile birlikte görülür.

Endometriozis Tedavisi Nasıldır?

Endometriozis tedavisi iki şekilde gerçekleşir. Bunlar; ilaç tedavisi ve ameliyattır. Tedavinin nasıl yapılacağı ise hastalığın sizdeki belirtileri ve hamilelik durumunuza göre değişir. Ancak ameliyat özellikle 35 yaş üzerindeki hastalara uygulanırken her zaman en son seçenek ve son çare olarak görülür.

İlaç ve Hormon Tedavisi:

İlaç tedavisinde ağrı kesiciler ve hormon ilaçları kullanılır. Östrojen seviyesi düşürülerek hastalık baskılanır. Ancak hastalığın iki yıl içinde %50 oranında tekrarlama ihtimali söz konusudur.

Hormon tedavisinde kullanılan hormon ilaçları, hastalığın neden olduğu ağrıları hafifletir, endometrium doku büyümesini yavaşlatırken, bir yere yerleşmesini önleyebilir. Hormon tedavisi endometriozis için kalıcı bir yöntem değildir, tedavi bırakıldığında hastalık tekrarlayabilir.

Endometriozis Ameliyatı: Bu ameliyat özellikle genç yaştaki kadınlara önerilmez. Ameliyatın amacı rahim içindeki yapışıklıkları açmak, yumurtalıklardaki kistleri çıkarmak, endometriozise neden olan dokuların odaklarını ortadan kaldırmaktır. Ameliyat için iki yöntem kullanılır:

 1. Laparoskopi
 2. Karından açık ameliyat

Rahim Ameliyatı: Şiddetli endomertiozis yaşandığında rahmin, rahim ağzının ve her iki yumurtalığında da ameliyatla alınması en iyi çözüm yoludur. Rahim ameliyatı sonrasında hamile kalmak ne yazık ki mümkün değildir. Özellikle 35 yaşından sonra yapılan rahim ameliyatları uzun vadede kalp ve damar hastalıkları ile metabolik hastalıklara neden olabilir.

Son olarak endometriozis tedavisi sürecinde ağrılarınızı hafifletmek amacıyla sıcak su ile banyo yapabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak da ağrılarınızı hafifletmeye yarayabilir.

SIKCA SORULAN SORULAR

Kimler risk altındadır?

-Erken yaşta adet gören
-Çocuk sahibi olmayan
-Adet sıklığı fazla olan veya adetleri uzun süren
-Tamamen kapalı kızlık zarı (imperfore hymen) olan hastalar çikolata kisti hastalığı (endometriozis) için artmış risk altındadır.
Çikolata kisti hastalığı (endometriozis) kadın hastalıkları uzmanlarının en sık karşılaştığı hastalıklardan biridir. Genel olarak doğurganlık yaşlarındaki kadınlarda görülür. Daha çok 30-40 yaşlarındaki kadınlar ile ergenlik döneminde ağrılı adet yakınması olup ilaç tedavisine yanıt vermeyen genç kızların % 20-25’inde saptanmıştır. Kronik karın ağrısı olan olguların % 25-40’ında, kısırlık şikayeti olan olguların ise % 20-30’unda çikolata kisti hastalığı olan endometriozise rastlanmaktadır. Çikolata kisti hastalığı (endometriozis) olasılığı şiddetli adet sancısı olan kadınlarda yaklaşık 4-6 kat daha fazladır. Ailesinde endometriozis olan hastalarda risk artmıştır, örneğin; birinci derece akrabalarında hastalık olanlarda risk yaklaşık 7–10 kat artmıştır.

Belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti hastalığının kısırlık ve ağrı (devamlı karın ağrısı, ağrılı adet görme ve ağrılı cinsel ilişki) olmak üzere başlıca iki önemli belirtisi vardır. Hem adetleri ağrılı hem de cinsel ilişkide ağrısı olan kadınlarda, öncelikle çikolata kisti hastalığı (endometriozis) akla gelmelidir. Ağrının şiddeti, hastalığın yaygınlık derecesi ile doğru orantılı değildir. Ağrının süresi ve şiddeti genellikle zaman geçtikçe artar ve sıklıkla bel ağrısı ile birliktedir.

Endometriozis tanısı nasıl koyulur?

Endometriozis tanısı sadece semptomlarla konamaz fakat ağrılı adet dönemleri, cinsel ilişki sırasında ağrı ve alt karın bölgesinde (pelvik bölge) kronik ağrısı olan hastalarda endometriozisten şüphelenilir.

Fakat hiç semptomu olmayan bir çok hasta olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Çikolata kisti hastalığı tanısı ne yazık ki çoğu zaman gecikmeli olarak konmaktadır.

Semptomların başlangıcından, tanı konana kadar geçen süre ortalama 6-10 yıl arasındadır. Genç hastalarda bu süre daha da uzun olmaktadır.

Tanıdaki bu gecikme, hastanın yaşam kalitesinin düşmesine, hastalığın ilerlemesine ve finansal sorunlara yol açmaktadır.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne
Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu