Blastosist Transferi

Dondurulmuş Embriyolar ile şans nedir?

Günümüzde embriyoların başarılı bir şekilde 5. ve hatta 6. Güne kadar ileri kültür ortamlarında blastokist aşamasına kadar büyütülmesi mümkündür. 

Konuyla alakalı diğer videolar için

Blastosist Transferi Nedir?

İnsan yumurta hücresinin sperm hücresi ile birleşmesi (döllenme) sonrası tek hücreli embriyo (zigot) meydana gelir. Tek hücreden oluşan ilk embriyo ardışık hücre bölünmeleri geçirerek doğal bir üreme döngüsü dahilinde oluşumunun 5. veya 6.gününde tüplerden rahim ortamına ilerler. Sürekli gelişen embriyoya bu dönemde blastosist adı verilir; blastosist aşamasındaki embriyo hacim olarak genişler, etrafını saran ve Zona pelusida adı verilen kabuğun dışına çıkar ve uygun şartlar sağlandığında rahme tutunması gerçekleşir. İmplantasyon adı yerilen, embriyonun rahme tutunmasını ifade eden aşama tüpbebek tedavilerinde doktor tarafından seçilmiş embriyoların özel kateterler kullanılarak rahme nakli sonrası gerçekleşir.

Tüpbebek uygulamalarının ilk yıllarında embriyo gelişimi konusunda sahip olunan bilginin az/sınırlı oluşu, embriyoların büyütümesinde kullanılan solüsyonların verimli olarak geliştirilememesi nedeni ile embriyo transferleri erken klivaj dönemi (embriyo gelişiminin 2. ve 3.günleri) yapılmakta idi. Zaman içinde bilgi ve teknik imkanlar arttıkça embriyoların implantasyon aşamasına kadar laboratuar ortamında uygun gelişimleri sağlanabilmesi mümkün hale gelmiştir. Günümüzde mevcut hasta özelliklerine, tedavi geçmişine ve klinik altyapının uygunluğuna bağlı olarak değişken oranlarda blastosist transferi gerçekleştirilmektedir.

Gerek kliniğimizde, gerekse dünya genelinde yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar, aday çiftlerde 3. gün yerine 5.gün yapılan embriyo transferlerinde gebelik oranlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte blastosist transferi her tedaviye uygun olmayabilir. Özellikle 3.gün fazla sayıda iyi kalite embriyosu olan çiftlerimizde embriyolar blastosist aşamasına kadar büyütülerek embriyoların arasından iyi kalite bilastosist oluşumu gözlenen embriyoların embriyo transferi için seçilmesi gebelik şansını arttırmaktadır.

Blastosist Transferi Kimlere Uygulanır?

Blastosist transferi genellikle kadın yaşının 35’in altında olduğu, 3.günde 5 ve üzeri sayıda iyi kalite embriyosu olan çiftlerde embriyo seçimini daha verimli yapabilmek ve daha yüksek gebelik oranları elde edebilmek amacı ile tercih edilmektedir. Bununla birlikte daha önce gerçekleştirilen denemelerde 2. veya 3.gün kaliteli embryoların verilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı çiftlerde, çoğul gebelik (ikiz) istemeyen çiftlerde (seçilmiş tek blastosist transferi olarak),
tedavi sırasında sayıca fazla embriyo elde edilmiş fakat kalan embryolarının dondurulmasını istemeyen çiftlerde sıklıkla tercih edilen bir yaklaşımdır.

Blastosist Transferinde Başarı Nasıl Artırılır?

Günümüzde başarıyı artırabilmek için blastokistin değişik özellikleri dikkate alınır. Bunlardan en önemlisi 2. ve 3. gün embriyolarında olduğu gibi blastokistin kalitesi ve gelişim potansiyeli. Hastaya en iyi kalitede ve gelişimin en ileri aşamasındaki blastokisti transfer etmek gebelik oranını anlamlı ölçüde arttırır.

Ayrıca merkezimizde de uygulanan yöntemle blastokistin dış kabuğu özel yöntemler ile soyulduktan sonra transfer yapılarak daha iyi sonuçlar alınması sağlanabiliyor. Blastokistin rahime tutunabilmesi için bu dış kabuğundan sıyrılması gerekir. Daha önceden blastokist transferi yapılmış ancak gebelik elde edilememiş kişilerde bu kılıfın kırılamamış olma olasılığı var.

Blastokist transferinde başarıyı arttırıcı yöntemler halen tüm dünyada yoğun bir şekilde araştırılan konuların başında gelir. Genel olarak günümüzde blastokist safhasında yapılan transferin gebelik şansını artırmadığı görüşü kabul görür. Ancak embriyo başına tutunma oranını artırdığından, daha az sayıda embriyo transferine imkan sağladığı, bundan dolayı çoğul gebelik riskini azalttığı bilinir.

SIKCA SORULAN SORULAR

Blastosist transferinin avantajları nelerdir?

Embriyo 5. Güne kadar bekletildiği için kaliteli ve sağlıklı olur.
-İyice büyüdüğü içinde ana rahmine çabucak tutunur.
-Uzmanlar blastokist tedavisinin gebelik şansını artırdığı yönünde hem fikirlerdir.
-Bu sayede çoğul gebelik riski oluşmaz. Çoğul gebelikler her zaman için risk oluşturmaktadır.
-Tüp bebek tedavilerinde blastokist transferi sayesinde OHSS riski daha fazla olan hastalarda bebek sahibi olma şansını elde etmektedir.

Blastosist transferi hangi hastalar için tercih edilmektedir?

-Bu tedavi daha çok tekrarlayan tüp bebek tedavilerine rağmen bebek sahibi olamayan çiftler ve normalden daha fazla yumurta oluşumu elde edilen hastalar için uygun bir tedavi metodudur.

-Tüp bebek tedavisinde hastaların en az %40 da embriyolarda 5. Güne kadar gelişme göstermemiş olabilir. Bu ise blastosist tedavisinin tek başarısız sonucudur.

Transfer sonrasında gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Embriyo transferindeki gibi blastosist transfer gününden 12 gün sonra gebelik testi yapılabilmektedir.

Transfer sonrasında gebelik haftasını nasıl hesaplarız?

Transfer yapıldığı haftadan itibaren sayılmaktadır. Geldiğiniz haftaya 2 hafta daha eklenerek hesaplanmaktadır.

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu