Açıklanamayan Kısırlık

Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

İnfertilite nedenlerinin belirlenmesindeki ilerlemelere rağmen temel bir infertilite incelemesinden geçen çiftlerin %25 – 30’unda infertilite nedeni açıklanamamaktadır. Bu durumda yapılan en önemli hata gebeliği engelleyen bir sorunun olmadığını düşünmek ve zaman içinde beklemekle gebelik elde edileceği beklentisine girmektir. Doğru düşünce tarzı gebeliği engelleyen bir nedenin olduğu, ama günümüz bilgi ve teknolojisi ile bu nedenin anlaşılamadığıdır.

Konuyla alakalı diğer videolar için

Kadın ve erkek partnerlerde yapılan standart  incelemelerle bilinen kısırlık nedenleri ekarte edildikten sonra açıklanamayan kısırlık tanısı koyulmaktadır. Bu çiftlerde gebeliğin gerçekleşmemesinin nedeni spontan gebeliğin gecikmesi olabileceği gibi, üreme sürecinde henüz ortaya koyulamamış bir sorun da olabilir.

İki yıllık bir süreç içerisinde %60’a varan toplam gebelik oranları elde edilebilse de 3 yıldan uzun süreli kısırlık sorunu olanlarda tedavi edilmeyen çiftlerde aylık gebelik olasılığı %1 – 2 düzeyindedir. Açıklanamayan kısırlıkta tanı testlerinin sonuçlarının normal olmasına karşın canlı doğum oranları diğer kısırlık nedenlerine kıyasla sadece biraz daha yüksektir.

Kısırlık sorununun süresi üç yıldan uzun olduğu, kadın eşin 35 yaşın üzerinde olduğu çiftlerde prognoz daha kötüdür . Açıklanamayan kısırlık süresinin iki yıldan kısa olduğu çiftlerde kadın eş 35 yaşından gençse prognoz tedavi uygulanmadığında bile iyidir.

Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Açıklanamayan kısırlık tedavilerinde uygulanan yöntemler; doğal gebelik bekleme süresi, laparoskopi, aşılama ve tüp bebek olarak sıralanabilir.
Bu tedavilerden biri doktor tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu hastanın durumuna göre belirlenir.

Açıklanamayan kısırlık tedavisinde anne adayının yaşı genç ise ve yumurtalık rezervi iyi durumdaysa çift yaşam tarzlarında değişiklik yaparak 1 yıl süresince doğal yollarla gebelik bekleyebilir. Bu süreçte çift; varsa sigara-alkol kullanımına son vermeli, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi hayatlarının bir parçası haline getirmelidir. Bu süreçte gebelik oluşmaması durumunda 3 ay kadar yumurtlama tedavisi ve aşılama tedavisi uygulanır. Bu uygulamaların da sonuç vermemesi halinde tüp bebek tedavisi uygulanır.

Anne adayı 35 yaşın üzerindeyse ya da yumurta rezervleri iyi durumda değilse zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Açıklanamayan infertilite vakalarında standart bir tedavi söz konusu değildir, hastanın durumuna göre bir tedavi planlanır.

Gelişen yumurtalar anestezi altında toplanır ve laboratuvar koşullarında döllenme işlemi için saklanır. Bu sırada erkek de sperm verir. Tıpkı sperm tahlilinde olduğu gibi masturbasyon yoluyla sperm alınmaktadır. Sperm veremeyen erkeklerden ise mikro TESE yöntemi ile sperm alınır. Ortalama olarak bu işlem yarım saat sürer. Yumurta toplama günü verilecek sperm örneği için erkek 2-4 günlük bir cinsel perhiz yapmalıdır. Bu süre 7 günden uzun olmamalıdır.

SIKCA SORULAN SORULAR

Açıklanamayan infertilitenin görülme sıklığı nedir?

Gebelik sağlayamayan bütün çiftlerin %10-15’inde açıklanamayan infertilite durumu söz konusudur. Açıklanamayan kısırlık vakalarında anne adayının yaşı ve kısırlık süresi oldukça önemlidir.

Hamileliğin oluşması için anne adayının yaşı oldukça önemlidir.

Yaşı henüz genç olan adayların her ay için doğal yollarla hamilelik sağlama oranı %20-25 olmaktadır. Bununla beraber 3 seneden daha uzun bir süre, kısırlık sorunu olan adaylarda bu oran, %1-2’ye düşmektedir. Anne adayının yaşının ilerlemesi ile birlikte üreme yetisi düşüş gösterir ve gebeliğin düşükle sonlanma riski artar.

Açıklanamayan infertilitenin sebepleri nelerdir?

Açıklanamayan kısırlık sebepleri kesin olarak günümüz koşullarıyla henüz açıklanamamıştır. Ancak genetik, immunolojik ve kanın pıhtılaşması ile ilgili sorunlar, açıklanamayan kısırlığa yol açabilir.

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizden Gelen Yorumlar

 • Öncelikle başta doktorum gökhan beye ve çok tatlı ekibine gösterdiği ilgiden dolayı çok tesekkur ederım. Doktorla görüşmeye gittiğimde ilk günden aldığım güvenle karar verdim bu yolu beraber yürüyeceğimize ve ilk denememde şuan kızıma hamileyım 🙏 emeklerinize sağlık hocam 👍

  - A..v
  Mutlu bir Anne
 • Hastalarını kendi yakını gibi görüp ilgilenen çok başarılı bir uzman Ekibi de kendi gibi çok başarılı her konuda yardımcı oluyorlar çocuk sahibi olmak isteyen bütün dostlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz pişman olmazsınız allah onlardan razı olsun

  A.....l Y....z
  Mutlu bir Anne
 • Gökhan hocam işini aşkla yapan muhteşem bir insan ve harika bir ekibe sahip güvenle sevgiyle ve saygıyla teslim olduğum tecrübenin adresi Şükürlerimizdesiniz🙏

  Fa... K...k
 • Gördüğüm ve tanıdığım en başarılı doktor kesinlikle psikolojik olarak tedaviye başlamadan yardımcı oluyor tanıdığıma ve doktorum olarak sectigim için son derece şanslıyım hayatımdaki en güzel olayı doktorum sayesinde yaşıyorum tabiki ekimi unutmamak gerekli deniz abla ve fatoş sizleride tanıdığım için çok şanslıyım 🙏

  Ye..z Ç....k
  Mutlu bir Anne
 • Kendisi çok cana yakın bir doktor bence alanındaki uzmanlığını zaten tartışmaya bile gerek yok. çocuk sahibi olma konusunda dertli olup da Adana’da kendisini bilmeyen yok

  - Ce...n
  Mutlu bir Anne
 • Kesinlikle çok başarılı bir doktor eğer çocuk sahibi olamıyorsanız mutlaka dr gökhan beye ulaşmalısınız

  -Ga...e
  Mutlu bir Anne
 • İyi ki karşımıza çıkmış Gökhan hocam. Tüm kalbinizle güvenebileceğiniz işinde en iyisi olan mükemmel doktorumuz.. Her muayene sonrası içiniz rahatlamış kafanızda soru işareti kalmamış olarak yanından ayrılıyorsunuz

  A...n
  Mutlu bir Anne

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım

0322-248-9494 ciragilgokhan@gmail.com

Ara
Online Randevu